Produkte të dobishme për të rritur fuqinë tek burrat

Potenca është aftësia seksuale e një burri, e cila konsiston në aftësinë e tij për të kryer marrëdhënie seksuale, të eksitohet dhe të krijojë fëmijë. Potenciali varet drejtpërdrejt nga një listë e madhe e faktorëve, më të rëndësishmit janë dieta, stili i jetës dhe shëndeti. Mjekët gjithashtu përmendin produktet më të rëndësishme për potencë.

Lista e këtyre produkteve duhet të përfshihet në dietën ditore të çdo burri. Kjo jo vetëm që do të parandalojë mosfunksionimin erektil dhe impotencën, por gjithashtu do të rrisë fuqinë dhe epshin. Mbetet vetëm për të bërë një listë kryesore të produkteve të dobishme dhe të ndaluara për sistemin gjenitourinar të meshkujve.

Sallatë me prodhime deti për të rritur fuqinë e mashkullit

Si varet potenca nga konsumi i ushqimeve të caktuara?

Edhe në kohën e perëndeshës Afërditë, u identifikuan produkte që rrisin fuqinë dhe epshin e një njeriu, pavarësisht nga mosha e tij. Sot, mjekët kanë dhënë shumë argumente se si saktësisht një ushqim i tillë ndikon në potencialin seksual të një burri, dhe gjithashtu çfarë mund të zvogëlojë aktivitetin në shtrat.

Domethënë:

 • vitaminat A dhe E janë të nevojshme për riprodhimin e plotë dhe rritjen e pjellorisë mashkullore;
 • Vitaminat B ndihmojnë që mbaresat nervore të transmetojnë impulse që shkaktojnë eksitim dhe procese të ngjashme;
 • kalciumi, magnezi, zinku dhe seleni, squfuri kontribuojnë në një mbledhje të fortë dhe një nivel të mjaftueshëm të fuqisë;
 • karbohidratet dhe yndyrnat rrisin qëndrueshmërinë e një burri;
 • aminoacidet largojnë radikalet dhe toksinat nga trupi, duke parandaluar një numër sëmundjesh;
 • proteina është një bllok ndërtimi për sintezën e testosteronit dhe lëngut seminal.

Çdo njeri duhet të kujtojë se ngrënia e tepërt dhe abuzimi me ushqimin mund të çojë në një rënie të fuqisë, dhe urisë - në mbylljen e saj të plotë.

Produkte që rrisin performancën seksuale të burrave

Dieta ditore e një burri duhet të jetë e ekuilibruar dhe e larmishme. Ushqimi për potencë piqet në avull, në furrë, piqet dhe zihet, për asnjë skuqje nuk bëhet fjalë.

Dhe më i vlefshmi është ushqimi që nuk i është nënshtruar trajtimit të nxehtësisë. Ju mund të mbani potencialin me produktet e mëposhtme:

 • Arra të të gjitha llojeve. Përveç vitaminave E dhe B, ato përmbajnë substanca të tilla si magnez dhe zink.
 • Nje peshk. Një burim i fosforit, kalciumit, zinkut dhe një numri të vitaminave, peshqit duhet të jenë në menu të paktën dy herë në javë.
 • Mish pa dhjam. Për aktivitetin seksual mashkullor, preferenca duhet t'i jepet mishit të kuq, i pasur me përbërje dhe veti të dobishme.
 • Disa ëmbëlsira. Më të dobishmit për zonën gjenitale janë mjalti, çokollata e zezë.
 • Vezë pule. Përbërja e produktit përmirëson qarkullimin e gjakut, rrit forcën imune, ndihmon që indet e penisit të mbushen me gjak më mirë gjatë ereksionit, duke eleminuar kështu problemet me potencën.
 • Ushqim deti. Një burim i zinkut dhe proteinave, falë të cilit testosteroni prodhohet në sasi të mjaftueshme.
 • QitroKëto fruta janë burime të pazëvendësueshme të luteinës, për shkak të së cilave rritet përqendrimi i testosteronit në gjak.
 • Vajra perimesh. Një burim i vitaminës E dhe substancave të tjera që përmirësojnë cilësinë e spermës, krijojnë nivele hormonale.
 • Granat. Falë këtij fruti, forcohen muret e enëve të gjakut dhe funksionet e zemrës, enët e gjakut zgjerohen dhe gjaku rrjedh më lehtë në organet gjenitale gjatë ereksionit.
 • Të Gjelbrit. Majdanozi dhe spinaqi konsiderohen ushqime mashkullore të moshës për të rritur forcën dhe potencialin.

Gjithashtu produkte të dobishëm përfshijnë lëngje nga selino, shega, kungulli dhe manaferrat e ndryshëm, pijet koumiss, çajrat bimorë dhe produktet e qumështit.

Çfarë duhet të braktiset kategorikisht?

Duke ditur se çfarë ushqimi nevojitet për të rritur fuqinë, do të jetë e lehtë për një burrë të hartojë dietën e tij. Mund të hollohet me drithëra, mish të ligët, vezë dhe rropulli. Por produktet e dobishme për potencialin nuk janë e vetmja gjë që duhet ta dini me siguri. Ka ushqim që, përkundrazi, mund të provokojë impotencë seksuale.

Ushqim i dëmshëm që depresionon fuqinë e një burri

Domethënë:

 • pije alkoolike që zvogëlojnë funksionin e testikujve, e cila pengon potencën dhe funksionet riprodhuese;
 • mish yndyror dhe peshk, të cilat rrisin nivelet e kolesterolit në gjak, dhe kjo çon në mosfunksionim erektil;
 • ushqim tepër i kripur, i cili prish shumë procese në trup, dëmton shtyllën kurrizore dhe çon në edemë;
 • pije të gazuara, ëmbëlsira, ëmbëlsira që çojnë në mbipesha;
 • ushqim i tymosur, i konservuar që ndot trupin me radikale dhe toksina.

Gjithashtu, mos përdorni ndihmën e pijeve energjike që japin një efekt afatshkurtër dhe një goditje në sistemin kardiovaskular. Armiku kryesor i potencës është pesha e tepërt, kështu që ushqimi duhet të jetë më i bazuar në bimë dhe i përgatitur siç duhet.

Produktet më të mira për rritjen e potencës

Bazuar në vitaminat, mineralet dhe elementët gjurmë të specifikuar, ju mund të bëni një listë të produkteve më të vlefshme për ruajtjen e fuqisë dhe ereksionit. Mjekët përmendin më shumë se 30 produkte, midis tyre mund të dallohen 5 produktet më të mira me efekt të shpejtë dhe të fortë në sferën seksuale.

Emri i produktit për rritjen e potencës Përshkrimi i vetive të dobishme të produktit
Abomasum ose stomak deve Nëse hani 3 g të një produkti të vrullshëm, pas disa minutash një burrë do të ndiejë një forcë dhe eksitim. Me ndihmën e një tinkture në një produkt të tillë, impotenca në përgjithësi mund të shërohet.
Goca deti Afërdiziak natyral i fuqishëm që stimulon penisin. Burimi i zinkut, proteinave, aminoacideve dhe hormonit dopamine (stimuluesi i kënaqësisë).
Përgjegjës Një produkt i domosdoshëm për rritjen e forcës dhe ngritjes së burrave. Peshku është i pasur me vitamina dhe minerale, proteina të përvetësueshme, elementë gjurmë të dobishëm për fuqinë.
Skumbri Ky peshk përmban acide yndyrore omega që janë të rëndësishme për prodhimin e testosteronit. Gjithashtu, përbërja e peshkut (jod dhe fosfor) është e dobishme për shëndetin riprodhues të mashkullit, pasi produkti rrit qëndrueshmërinë e spermës.
Rrepë Produkti duhet të përdoret i zier si pjatë anësore për peshkun dhe prodhimet e detit. Përbërja është e pasur me vitamina dhe substanca që rrisin imunitetin dhe funksionimin e pothuajse të gjitha sistemeve dhe organeve.

Produkti

Produktet më të mira që rrisin potencialin janë rrepa, shamia e peshkut dhe skumbri, goca deti dhe mishi i derrit. Ju gjithashtu mund të shtoni në këtë listë arra dhe mjaltë, mish pa dhjamë, vajra bimorë, produkte të qumështit të thartuar, perime dhe fruta, manaferra dhe lëngje natyrore. Nëse dieta është shumëplanëshe dhe e larmishme, një burrë kurrë nuk do të përballet me impotencë në sfondin e mungesës së vitaminave dhe burimeve të dobishme të trupit.