Si të rrisni potencën në shtëpi

burrë dhe grua të lumtur

Informacioni më poshtë është i përgjithësuar (informues) dhe nuk mund të përdoret për të marrë një vendim mbi përdorimin e ndonjë produkti specifik medicinal ose përgatitjen e një ilaçi popullor.

Me kalimin e viteve, dhe nganjëherë në moshë të re, aftësia për të kryer marrëdhënie seksuale në nivelin e duhur bëhet gjithnjë e më e vështirë.

Si të rritet potenca, nëse tërheqja për një grua zhduket së bashku me një mbledhje?

Shkaqet e potencës së dobët tek burrat

zgjimi seksual i grave dhe burrave

Vetëbesimi i pathyeshëm ose siguria e brendshme "tani gjithçka do të kalojë" shpesh luan një shaka mizore dhe probleme që mund të zhduken shpejt topin e dëborës.

Potenca është seksualiteti mashkullor. Aftësia për të kënaqur një grua varet nga sa i ngazëllyer organi.

Me zgjim të butë (ose mosfunksionim erektil), vëllimi, gjatësia dhe qëndrueshmëria e penisit nuk janë të mjaftueshme për marrëdhënie të plota. Një mbledhje e shëndetshme varet shumë nga presioni i gjakut brenda penisit.

Trupat shpellorë (indet erektive) brenda trungut janë të mbushura me gjak, duke rritur madhësinë e penisit dhe duke i mbajtur enët të zgjeruara deri në derdhje.

Nëse gjatë procesit ka një "zbutje", duhet të mendoni për një vizitë tek urologu, veçanërisht nëse vërehet një mbledhje e dobët për një kohë të gjatë (të paktën gjashtë muaj).

Ndonjëherë, faktorë mjaft të zakonshëm mund të bëhen shkak i potencës së dobët:

 • Probleme në punë, lodhje;
 • ankth para seksit - frikë nga dështimi, siklet para një partneri;
 • refuzimi i zgjatur i intimitetit (abstinencës);
 • përvoja personale, grindje të përditshme me një shok shpirti;
 • neglizhimi i sporteve ose varësive (doping);
 • abuzimi me alkoolin (sidomos birra), pirja e duhanit;
 • dështimi i hormoneve, diabeti mellitus, konsumi i pakontrolluar i ushqimeve me shumë kalori, pikante ose yndyrore;
 • mosha e vjetër (rënie natyrore e aktivitetit seksual pas 40 vjetësh).

Probleme më serioze përfshijnë çrregullime vaskulare. Fuqia e pamjaftueshme e presionit të gjakut në indet erektive është e mundur me sëmundjet: hipertensioni arterial, pezmatimi i gjëndrës së prostatës, ateroskleroza, dështimi i zemrës, sulmi në zemër, epilepsia, pezmatimi i sistemit gjenitourinar.

Seksualiteti zvogëlohet për shkak të mbidozimit të qetësuesve, antipsikotikëve, citostatikëve, ose si rezultat i dehjes nga alkooli, ilaçeve.

Nëse nuk i kushtoni vëmendje problemit, situata do të përkeqësohet, njeriu do të ndiejë pakënaqësi, ankth. Paqëndrueshmëria psikologjike mund të rezultojë në depresion, çrregullime nervore.

Si të rrisni fuqinë me produktet

Në asnjë rast nuk duhet të "tërhiqeni" në vetvete dhe të ndaloni plotësisht intimitetin. Impossibleshtë e pamundur të rritet fuqia pa intimitet.

Jeta e rregullt dhe e pasur intime rrit sasinë dhe cilësinë e lëngut seminal, stërvit organin muskulor.

Një vizitë tek një urolog nuk është aspak një veprim i turpshëm - një ekzaminim i rregullt nga një mjek do t'ju lejojë të shmangni ose kuroni sëmundjet e mundshme në fazën e fillimit të tyre. Një komponent tjetër i rëndësishëm për një jetë të lumtur intime është ushqimi i shëndetshëm dhe gjumi i mirë.

Një përzierje me mjaltë hikërror dhe arra të bluara (1: 1), sallatë karrote, karrota të freskët ose lëng lakre të shtrydhur është e dobishme për rritjen e epshit.

Afrodiziakët në produktet për zgjimin seksual mashkullor:

 • Arra (lajthi, arra, fistikë, pekanë, lajthi, kikirikë);
 • goca deti, karkaleca deti, midhje, vaj peshku, peshk me vaj;
 • avokado, banane, papaja;
 • ulliri, vaj liri;
 • lëng domate;
 • mish pa dhjamë (viçi, qengji), mëlçia (viçi);
 • pulë, fazan, gjel deti, lepur;
 • miell tërshëre, qull hikërror;
 • zarzavate, hudhër (3 thelpinj në ditë), rrënjë xhenxhefili (çajra xhenxhefili ose infuzione);
 • perime të freskëta (selino, panxhar, qepë, jeshile);
 • lëngje frutash, perimesh (sidomos karrota);
 • çokollatë e hidhur, mjaltë;
 • vezë pule;
 • fara kungulli.

Bimë që kanë një efekt stimulues: rozmarinë, kantarion, hithër, trumzë, calamus, xhensen.

Pirja e verës për të rritur epshin, edhe në doza të vogla, nuk inkurajohet - pavarësisht nga efekti i shpejtë, me kalimin e kohës trupi mësohet me "rimbushje" shtesë, organi i muskujve refuzon të punojë pa alkool.

Për të rritur fuqinë, nuk keni nevojë të vraponi në farmaci për pilula, është më mirë të filloni me rregullimin e stilit tuaj të jetesës: hiqni qafe zakone të këqija (lini pirjen e duhanit dhe pini alkool), luani sporte.

Pesha e tepërt, veçanërisht një bark i madh, është armiku i parë i potencës së shëndetshme. Ekzistojnë ushtrime të thjeshta të tilla si shkelja në vend (hapi i paradës), mbledhje ose masazh i prostatës (duke rritur rrjedhën e gjakut në rajonin e legenit).

Bërja e një dushi kontrasti në mbrëmje ndihmon: për 10 minuta, alternoni ujë të ftohtë dhe të nxehtë. Nëse thjesht po provoni procedura, është më mirë të filloni me ujë të freskët, gradualisht duke ulur ose rritur shkallën.

Si të përmirësoni ereksionin me pilula

Nëse metodat në shtëpi nuk e korrigjojnë situatën, kërkoni ndihmë nga një urolog. Pas kalimit të testeve, një ilaç efektiv dhe i sigurt do të zgjidhet për ju.

Vetë-trajtimi është kundërindikuar, pasi që shkaku i saktë i mosfunksionimit seksual nuk është vërtetuar.

Përgatitjet me bazë vardenafil stimulojnë dëshirën seksuale. Zgjimi ndodh brenda 30 minutash, dhe kohëzgjatja e marrëdhënieve seksuale arrin 10 orë, gjë që është shumë mbresëlënëse.

Spërkatjet kanë një efekt të menjëhershëm dhe afatshkurtër, dhe pikat rrisin zgjimin, përmirësojnë prodhimin e testosteronit.

Me çdo ushtrim urinimi muskujt pubococcygeal: tendosni, ndaloni rrjedhjen e urinës, relaksohuni. Ju mund të stërvitni një muskul kudo, edhe pa dëshirën për të përdorur tualetin.

Nuk do të jetë e tepërt të vizitoni banjot me avull ose sauna (fshesa e thupërve është e mirëseardhur).

Zmadhimi i penisit me masazh manual

një vajzë zgjon dëshirën seksuale të një burri

Me ndihmën e ushtrimeve speciale që i ngjajnë masturbimit, ju jo vetëm që mund të rrisni fuqinë, por edhe madhësinë (trashësinë) e penisit. Para masazhit, ngrohni organin: përgatitni një banjë bimore, rrini në tretësirë për rreth 10 minuta.

Masazhi duhet të fillojë kur mbledhja është rritur jo më shumë se 50% - me tension të plotë, mund të lëndoheni.

Lubrifikoni penisin e glanit me lubrifikant hipoalergjik, kapni organin në bazë me gishtërinjtë tuaj (unaza e indeksit dhe gishtit të madh), filloni të lëvizni lart me dorën tjetër, ndaloni në majë, shkëputeni, kthehuni në bazë, ngrihuni përsëri .

Duart mund të ndryshohen. E para rregullon penisin në bazë, e dyta bën lëvizje ritmike. Kohëzgjatja e procedurës është 3 herë në ditë për rreth një muaj (200 lëvizje - java e parë, 300 - e dyta, 500 - e treta). Përfundoni ushtrimin në siklet ose hidhërim më të vogël.